No 2019.gada 12. līdz 18.oktobrim Apes un Alūksnes novados 24 jaunatnes darbinieki no Latvijas, Polijas, Rumānijas, Slovēnijas, Čehijas, Grieķijas un Portugāles projekta “Listen to Listen” (Klausīties, kā klausīties) laikā ar neformālās mācīšanās un dabā balstītas mācīšanās metožu palīdzību attīstīja klausīšanās prasmes.
Septiņu intensīvu mācību dienu laikā dalībnieki kopā ar diviem mācību vadītājiem no Rumānijas Sandru un Bogdanu izzināja, kā ieklausīties sevī, kā patiesi klausīties un saprast citus cilvēkus, kā pielietot ķermeni, ķermeņa kustību un būšanu dabā, lai atklātu resursus, kas slēpjas katrā cilvēkā. Nedēļa tika pavadīta asarās un patiesos smieklos, gan individuālos pārdzīvojumos, gan kopīgi radītā aizkustinājumā.
Projekta ideja organiski izveidojās pēc 2018.gadā notikušā “Erasmus+” projekta par stāstu stāstīšanas metodi darbā ar jauniešiem, kad spilgti novērojām, ka cilvēki labprāt runā par sevi, dalās pieredzē un stāstos, bet nereti iztrūkst kāda, kurš klausītos. Tāpat arī mūsu sabiedrībā tik bieži var novērot, cik ļoti aktīvi cilvēki runā, bet neklausās. Būt uzklausītam, sadzirdētam un, cerams, arī saprastam ir viena no nozīmīgākajām cilvēka vajadzībām. Neievērotā un neuzklausītā cilvēkā krājas milzīgs daudzums rūgtuma, dusmu un naida, kas izraisa stresu, konfliktus, pāridarījumus un kopēju negatīvi lādētu vidi, kas, savukārt, ilgtermiņā bremzē cilvēka, un līdz ar to arī sabiedrības, attīstību. Šos apgalvojumus lieliski pārbaudījām mācību procesā, kad, radot drošu, pieņemošu un atklātu vidi, dalībnieki ātri pārvarēja bailes un dažādas barjeras, atklāti daloties ar savām sajūtām, pārdzīvojumiem un nākotnes sapņiem. Savukārt, dalībniekiem pavadot laiku sarunās ar 9 jauniešiem no Alūksnes, jaunieši atzina, ka šī ir, ja ne pati pirmā, tad viena no retajām reizēm dzīvē, kad viņi tik viegli un ērti jutušies, runājot par sevi, par dzīvi, pat neskatoties uz to, ka komunikācija notika ar tikko satiktiem cilvēkiem, turklāt angļu valodā.
Lielāko daļu laika mācību dalībnieki uzturējās viesu mājā “Melderi” Apes novadā. Sirsnīgs paldies “Melderu” saimniekiem Anitai un Aivim, kā arī mūsu aprūpētājai Andai un lieliskajai pavārei. Dalībnieki bija sajūsmā par dabas daudzveidību viesu mājas apkārtnē, mājīgumu, siltumu un lielisko ēdienu. Kāds no mācību dalībniekiem noslēgumā rakstīja: “Man šķiet, ka nejaušības pēc biju nonācis Mišelin restorānā.” Tāpat paldies Apes Tautas namam un jauniešu klubam “Sliedes” par iespēju aizņemties sēžammaisus, kā arī D.Ozoliņa Apes vidusskolai par vingrošanas paklājiņu aizlienēšanu.
Projekts “Listen to Listen” galvenais mērķis ir palīdzēt jaunatnes darbiniekiem attīstīt iekšējos resursu un kompetences klausīšanās mākslas jomā, lai vēlāk dalībnieki savā darbā spētu radīt ilgtspējīgu un drošu mācīšanās vidi jauniešiem, īpaši domājot par jauniešiem, kuriem ir mācīšanās, sociālās, ekonomiskās, atkarību un citas grūtības.
Projektu “Listen to Listen” īsteno nodibinājums “Alūksnes un Apes novada fonds”. Projektu atbalsta Eiropas Savienības programma “Erasmus+”, ko Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra.
Alūksnes un Apes novada fonds turpina jau savulaik uzsākto labdarības akciju “Palīdzēsim Ukrainas tautai”. “Atbalsts sniegšanā sadarbojamies ar Alūksnes nova