Jaunumi

Ģimene cer atjaunot ugunsgrēkā zaudētās dzimtas mājas

Decembra sākumā Alūksnē, Pilsētas bulvārī, izcēlās ugunsgrēks divstāvu dzīvojamajā mājā. Īpašums pieder pensionārei Gaidai Laicānei, kura te dzīvoja kopā ar meitu Ingu, znotu Ilmāru un mazbērniem Daini un Kristīni. Uguns izpostīja ēku, un tā vairs nav apdzīvojama. Liesmās bojā gāja arī visa iedzīve. Bez sava dzimtas ligzdas un pajumtes palika ģimene, kas te dzīvo jau piektajā paaudzē.

Gadu gaitā māja tikusi aprūpēta, cik vien ģimene to spējusi. Lai dzīvošana būtu omulīgāka un drošāka, koka nams apmūrēts ar ķieģeļiem un apmests. Ap 2000. gadu māja pieslēgta pilsētas ūdensvadam un kanalizācijai. 2005. gadā nomainīts jumts, uzliktas jaunas kores un šindeļu segums. Tāpat ielikti jauni logi un uzstādīts dūmu detektors.
Gaidas mazdēls Dainis, kurš Latvijas Universitātē studē savu sirdslietu vēsturi, pētot dažādus dokumentus par Alūksni, meklējis faktus arī par savas ģimenes māju:
“Tieši kurā gadā tā ir celta, man neizdevās noskaidrot. Bet ir zināms, ka savulaik zeme, uz kuras māja atrodas, bijusi daļa no baroniem Fītinghofiem piederošās Alūksnes dzimtmuižas. Agrārās reformas laikā 1923. gadā šo zemi pārņēma Latvijas Republikas Zemkopības ministrija, no kuras 1930. gadā zemi ar visu māju iegādājās mūsu dzimtas senči. Viņi šajā mājā uz dzīvi bija apmetušies jau pirms tam un ēkas pirmajā stāvā izveidojuši savu šuvēju darbnīcu. Tā te pastāvējusi līdz pat pagājušā gadsimta 70. gadiem. Savulaik ugunsnelaime mūsu mājai laimīgā kārtā pagāja garām – 1940. gada 5. jūlijā Alūksnē izcēlās tā sauktais Lielais ugunsgrēks, kurš nopostīja 128 mājas. Bet šoreiz uguns mūs diemžēl nepasaudzēja.”

7. decembrī ugunsdzēsējiem uz šo māju Pilsētas bulvārī nācās doties divas reizes.
Pa dienu visi pieaugušie bija devušies katrs savās gaitās. Mājās bija palikusi tikai 14 gadus vecā Daiņa māsa Kristīne.
“Kristīne bija saslimusi un tobrīd gulēja savā istabā mājas pirmajā stāvā. No miega viņu izcēla dūmu detektora spalgais signāls. Piecēlusies un pavērusi blakus esošās istabas durvis, Kristīne ieraudzīja, ka istaba ir pilna ar dūmiem. Dūmi jau bija tikuši arī līdz citām telpām,” stāsta meitenes mamma Inga Rižkina, kas ugunsgrēka izcelšanās brīdī bija darba apgaitā – viņa strādā par sociālo aprūpētāju Alūksnes novada Sociālo lietu pārvaldes Sociālās aprūpes nodaļas birojā “Aprūpe mājās”.
Kristīne izskrējusi no mājas un tuvākajiem kaimiņiem pāri ielai izstāstījusi, ka deg omes istaba. Tūlīt izsaukti ugunsdzēsēji. Kamēr glābēji braukuši, meitene ieskrējusi atpakaļ mājā pēc kādām mantām, jo laukā valdīja pamatīgs spelgonis – gaisa temperatūra jau vairākas dienas pieturējās zem -20 grādiem. Vispirms meitene atradusi vecmāmiņas brilles un pasi, tad paņēmusi kaut ko no apģērba sev, mammai un tētim. Atcerējusies arī par ģimenes mašīnas atslēgām, kuras glābusi, izmetot pa logu sniegā.

Ugunsdzēsēji tika izsaukti plkst. 15.57. Un jau pēc piecām minūtēm – plkst. 16.02 – viņi bija klāt. Mājas pirmajā stāvā bija izveidojies spēcīgs sadūmojums. Tika konstatēts, ka deg istaba, starpsiena pie dūmvada un griestu pārsegums starp 1. un 2. stāvu 20 kvadrātmetru platībā.

“Tad restaurējām tās dienas notikumus. Krāsns bija izkurināta jau pirms pulksten 12.30. Mana mamma, pirms iziet no mājas, pārbaudīja krāsni. Malka bija pilnībā izdegusi, un ogļu krāsnī vairs nebija. Acīmredzot ugunsgrēks izcēlās dūmvada dēļ. Par laimi, nostrādāja dūmu detektors, kas burtiski izglāba Kristīnes dzīvību. Detektors mūsu mājās uzstādīts jau pirms daudziem gadiem – vēl tajos laikos, kad tā nebija obligāta prasība,” stāsta Inga.

Kad ugunsdzēsēji liesmas apdzēsuši un aizbraukuši, ģimene nospriedusi, ka ar izdegušās istabas remontu tiks galā bez lielām pūlēm un ka pārējās telpas mājā ir apdzīvojamas, tikai kārtīgi jāizvēdina sadūmojums. Tāpēc nakti ģimene nolēma pārlaist pie paziņām, un, dodoties prom, aizslēdza mājas durvis.

Taču nākamais rīts Ingas ģimenei nāca ar pavisam sliktām ziņām. Īsi pirms pusnakts kaimiņi bija pamanījuši, ka visa māja ir liesmās, tāpēc atkal sauca ugunsdzēsējus, kuri notikuma vietā ieradās pulksten 23.46. Tad tika secināts, ka deg ēkas mansards un jumts 155 kvadrātmetru platībā. Pamatīgais aukstums un telpās esošās sadzīves mantas apgrūtināja glābēju darbu – ugunsdzēsēji notikuma vietu pameta tikai ap pulksten 6 no rīta. Kāda iemesla dēļ uguns izcēlusies otrreiz, to vēl skaidro Valsts policija.
Lai arī neviens no ģimenes ugunsgrēkā nebija cietis, situācija bija neapskaužama un sarežģīta – pajumtes vairs nav, no mantām arī palikušas tikai tās, kas mugurā, laukā ziema un aukstums. Atbalsts un pagaidu dzīvesvieta ģimenei bija nepieciešama tūlīt un nekavējoties. Tad nu paziņas, radi, kolēģi un draugi to tūlīt arī organizēja, ziedoja un lūdza palīdzību sociālajos tīklos.

Un līdztekus pie sava darba ķērās arī apdrošināšanas sabiedrība “Compensa”, kuru par notikušo 8. decembrī telefoniski informēja Ingas brālis Dainis Laicāns, kurš bija slēdzis līgumu ar apdrošinātājiem. Te jāpiebilst, ka šīs dzimtas mājas Alūksnē tiek apdrošinātas jau ilgus gadus. Sākotnēji apdrošināšanas līgums tika slēgts, ņemot vērā bankas prasības aizdevuma garantijai.

“Spēkā esošo īpašuma apdrošināšanas līgumu, kas tagad palīdzēs ģimenei atkal nostāties uz kājām, es noslēdzu brīvprātīgi. Bankas aizdevumu esmu atmaksājis, to saistību vairs nav. Pirms slēdzu jauno apdrošināšanas līgumu, vēl aprunājos ar ģimeni, kā rīkoties turpmāk. Kopā lēmām, ka labu lietu kārtību nevajag mainīt. Var teikt, ka īpašuma apdrošināšana mums jau kļuvusi par tādu kā ieradumu. Protams, tā visiem drošāk,” stāsta D. Laicāns.

“Compensa” eksperts tajā pašā dienā, 8. decembrī, apsekoja negadījuma vietu un vēlreiz sazinājās ar Daini, lai izskaidrotu, uz ko, ņemot vērā līguma nosacījumus un apdrošinātos riskus, ģimene var pretendēt. Cita starpā apdrošināšanas segumā ir iekļauta arī mājokļa aizvietošana. Tas nozīmē, ka viens no apdrošinātāja sniegtajiem atbalstiem ir arī mājvietas īres izdevumu segšana uz laiku līdz deviņiem mēnešiem.

“Lai ugunsgrēkā cietusī ģimene varētu pēc iespējas ātrāk sakārtot savu ikdienu un iegādāties pašu nepieciešamāko, “Compensa” atlīdzību regulētāji uzreiz piedāvāja izmaksāt 50 % no iedzīves apdrošinājuma summas. Un 10. decembrī – divas dienas pēc ugunsgrēka – šī pirmā atlīdzības daļa tika pārskaitīta uz mūsu klienta norādīto bankas kontu. Šobrīd vēl turpinām tālāko atlīdzības regulēšanu, lai īpašnieks pēc iespējas ātrāk varētu ķerties pie nodegušā īpašuma atjaunošanas,” pastāstīja “Compensa” Atlīdzību departamenta vadītāja Sanita Rubene.

Īpašums bija apdrošināts par tā vērtībai atbilstošu summu, un ģimene jau domā par jaunas mājas būvi.

“Ņemot vērā, cik ļoti sakāpušas būvniecības un materiālu cenas, mēs rūpīgi plānosim, ko varam uzcelt, jo, visticamāk, lietojami būs tikai vecās mājas pamati. Dārzu arī iekopsim no jauna. Jebkurā gadījumā rokas mums nav nolaidušās. Savā sociālās aprūpētājas darbā esmu redzējusi un gājusi talkā arī lielākās nelaimēs. Man un vīram darbs ir. Omei ir pensija. Dēls turpina studijas. Cenšamies vairāk pasaudzēt un atbalstīt Kristīni, jo viņai notikušais bijis liels pārdzīvojums. Es apbrīnoju, kā viņa savos 14 gados, būdama viena pati mājās un ieraugot ugunsgrēku, neapjuka un padomāja vēl par pārējiem ģimenes locekļiem. Esmu pateicīga visiem un ikvienam, kas mums šajā laikā ir palīdzējis. Tas mums ir bijis un joprojām ir ļoti svarīgi,” stāsta Inga un ir apņēmības pilna atrisināt negaidītās problēmas.

“Gan jau spēsim ar visu tikt galā. Māju uzcelsim un iedzīvi atjaunosim. Visvairāk sirds sāp par to, ka bojā gājušas daudzas dzimtai svarīgas lietas un būtībā visa ģimenes vēsture. Arī mājas dokumenti sadeguši, kas varētu apgrūtināt un paildzināt īpašuma atjaunošanas darbus,” sarunas nobeigumā piebilst Inga.
“Saprotot šo sarežģīto situāciju, “Compensa” ir nākusi pretim cietušajai ģimenei un jau ir iesaistījusies dokumentu atjaunošanas procesā. Tas ļaus arī mūsu ekspertiem ātrāk novērtēt īpašuma atjaunošanas izmaksas un noregulēt šo apdrošināšanas gadījumu,” paskaidroja Sanita Rubene.

Kad tiks panākta vienošanās par piemērotu dzīvesvietu, tad ģimene no sirsnīgu cilvēku sniegtās pagaidu pajumtes varēs pārcelties uz īres mitekli Alūksnē, par kuru īrēšanas maksu segs apdrošināšanas sabiedrība “Compensa”.

Alūksnes un Apes novada fonda valdes priekšsēdētāja Dzintra Zvejniece izsaka pateicību Intai Baumanei no Alūksnes filiāles par sadarbību un palīdzību skaidrojot, kā darbojas apdrošināšana.

Raksts tapis sadarbībā ar “Compensa”
Iesaki draugiem:   Draugiem.lv

Piesakies jaunumu saņemšanai

Aktuālā informācija

​Palīdzēsim Ukrainas tautai!

Alūksnes un Apes novada fonds turpina jau savulaik uzsākto labdarības akciju “Palīdzēsim Ukrainas tautai”. “Atbalsts sniegšanā sadarbojamies ar Alūksnes nova

LASĪT TĀLĀK

Ātrās saites

Seko mums