Jaunumi

27. februāris - NVO diena!

27. februārī ik gadu tiek atzīmēta Vispasaules Nevalstisko organizāciju (NVO) diena.
Tā veidota, lai nevalstiskās organizācijas savstarpēji sadarbotos, atgādinātu par sevi un priecātos par to esamību un panākumiem, kā arī pozitīvo ietekmi uz sabiedrību.

Arī pie mums, Alūksnes pusē, biedrības, sabiedrības un savienības veidotas jau sen. Kā liecina 1936. gada V.Salnāja un A.Maldupa grāmata ,,Pilsētu apraksti”, Alūksnē jau 1884. gadā dibināta Alūksnes brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība, kas atradusies L.Ezera ielā 1, bet pēc 1900. gada jau daudzas citas, piemēram, Alūksnes krājaizdevumu sabiedrība, Alūksnes saviesīgā biedrība, Alūksnes savstarpējā uguns apdrošināšanas biedrība, Tenisa biedrība, Alūksnes vidusskolas absolventu biedrība. Tāpat arī dažādu biedrību Alūksnes nodaļas, piemēram, Latvijas automobiļu un motociklu īpašnieku un vadītāju biedrības Alūksnes nodaļa, Latvijas pasta, telegrāfa, telefona darbinieku biedrības Alūksnes nodaļa un citas. Tās visas nodibinātas līdz 1930.-tajiem gadiem un katrai biedrībai bija savs mērķis, kas vērsts sabiedrības labā, atbalstot arī labdarību un dažādu kolektīvo darbību.

Kā vēsta 1936.-1943. gada laikraksta „Malienas Ziņas” publikācijas, jau tajā laikā cilvēki nodarbojušies ar labdarību. Piemēram, 1939. gadā Alūksnes brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība saņēma no valsts prezidenta personīgiem līdzekļiem ziedotos 500 latus biedrības orķestra izveidošanai. Minēts, ka Alūksnes pilsētas aizsargi ziedojuši Glika pamatskolas karoga fondam, bet 1940. gadā Alūksnes mednieku biedrības un Alūksnes garnizona priekšnieki orgnizējuši laukirbju barošanu ziemā, par ko ziedotājiem pateicies virsmežzinis. Aprakstīti arī vairāki ziedojumi Latvijas aerokluba Alūksnes nodaļai, lai sekmētu lidošanas sportu Alūksnē. Bet 1942. gadā bijusi ziņa, ka organizēta Gadskārtējā Tautas Palīdzības ziedojumu vākšana trūkumā un postā nonākušiem tautiešiem, kur aicināts ziedot gan naudā, gan mantās. 1943. gadā ziedota nauda (reihsmarkas) un mantas karavīriem. Aicināts arī sekmēt Valsts prezidenta draudzīgo aicinājumu, ziedojot grāmatas.

1939. gadā bijusi lasāma sirsnīga ziņa, ka Alūksnes ev.lut. draudzes iekšmisijas dāmu komiteja dedzinājusi eglīti pilsētas nespējniekiem. „Kā dāvanas tika pasniegtas uztura vielas, katram divi lati naudas un bērniem saldumi un āboli. Jau vairākas nedēļas pirms svētkiem šīs komitejas dalībnieces bija gājušas namu no nama, klaudzinājot pie katrām durvīm, lai vāktu ziedojumus šim vakaram. Reizēm ir bijis jāsaņem tikai – sarūgtinājums. Tomēr darbs ir darīts. Un tiem nedaudziem Alūksnes iedzīvotājiem, kuri ar ironiju noskatījās uz šo darbu, vajadzēja redzēt šī darba gala rezultātu sestdien, kad dāvanas saņemot ar siltu pateicības mirdzumu acīs, garām aizslīdēja dzīves novakara sērdieņi vārda pilnā nozīmē,” minēts tā gada „Malienas Ziņās”.

Arī nodibinājuma „Alūksnes un Apes novada fonds” galvenais uzdevums ir labdarības attīstība un ziedojumu vākšana priekš tiem, kam tas nepieciešams. Aicinām atzīmēt šo dienu, daloties un ziedojot kādai no Fonda labdarības akcijām, kas Tevi saista. Paldies visiem līdzšinējiem atbalstītājiem – gan nevalstiskajām organizācijām un citām iestādēm, gan cilvēkiem, kas ir ar mums ik dienas!

Iesaki draugiem:   Draugiem.lv

Piesakies jaunumu saņemšanai

Aktuālā informācija

​Palīdzēsim Ukrainas tautai!

Alūksnes un Apes novada fonds turpina jau savulaik uzsākto labdarības akciju “Palīdzēsim Ukrainas tautai”. “Atbalsts sniegšanā sadarbojamies ar Alūksnes nova

LASĪT TĀLĀK

Ātrās saites

Seko mums